Praeities įvykiai daro įtaką dabarčiai ir ateičiai. Tik žinodami apie praeitį, to meto herojus galime įvertinti ir pasidžiaugti tuo, ką turime, ko siekiame. Istorinių vietų, menančių apie protėvių gyvenimą, žygdarbius, mūsų rajone netrūksta. Viena tokių – Grinkiškio seniūnijoje, Minaičių kaime, esanti A. ir S. Miknių sodyba, kurioje 1949 metų vasario 16 dieną Lietuvos partizanų vadovybė pasirašė Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Deklaraciją. Visoje Lietuvoje Minaičiai žinomi dėl jame esančio partizano bunkerio. Šioje vietoje įkurtas partizanų memorialas, klėtyje įrengta ekspozicija.

Didžiuodamiesi istoriniu palikimu, pakviesti apsilankyti Minaičių bendruomenės atstovų ir norėdami prasmingai užbaigti mokslo metus, Grinkiškio Jono Poderio 6 – 7 klasių mokiniai išsirengė pėsčiomis į patyriminį žygį. Išklausę istorijos mokytojos metodininkės Gražinos Vasiliauskienės pasakojimo apie birželio 14-osios – Gedulo ir vilties dienos – įvykius ir jų prasmę lietuvių tautai, patraukėme link Minaičių. 12 kilometrų maršrute turėjome keletą stotelių, kurios taip pat liudijo apie praeities įvykius. Gimnazijos logopedė, Minaičių bendruomenės narė Raimonda Miežinienė žygio dalyviams papasakojo apie S. ir E. Sajų sodyboje veikusią LLKS visuomeninę dalį (štabą), leidžiamą spaudą ir sodybos šeimininkų paramą bei globą apsistojusiems partizanams. Iki Minaičių likus keletui kilometrų stabtelėjome prie pakelėje stūksančio akmens, ant kurio kryžius ir lentoje iškalti žodžiai tragiškai žuvusiems 1991 m sausio 13-ąją dieną už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę. Šį ir dar keletą tokių akmenų savo iniciatyva pastatė neabejingi Grinkiškio seniūnijos tikintieji. Pasiekę Minaičius visų pirma pasukome į A. ir S. Miknių sodybą: išklausėme R. Miežinienės pasakojimo apie ano meto įvykius joje, apžiūrėjome ekspoziciją, pailsinome kojas ant suoliukų ir pievelės.

Pagerbę praeitį ir savo krašto herojus, pasukome link Minaičių bendruomenės namų, prie kurių jau laukė bendruomenės pirmininkė Toma su gardžiai kvepiančiu šiubiniu. Pasistiprinę ir įgavę antrą kvėpavimą žygeiviai įsitraukė į pramogas: žaidė tinklinį, dažasvydį, išbandė basų kojų taką.

Pusdienis drauge pralėkė greitai, bet jis praleistas turiningai ir atspindi gimnazijos įgyvendinamą projektą „Bendrauju – Draugauju – Pramogauju“, finansuojamą Radviliškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis. Žygio metu bendravome, sustiprinome draugystę bei išbandėme ne vieną pramogą.

Kviečiame džiaugtis savo kraštu, jo turtinga istorija ir vasarą aplankyti Grinkiškio seniūnijos lankytinus objektus.

Gimnazijos psichologė Agnė Burkaukaitė

IMG 9485IMG 9487IMG 9493IMG 9495IMG 9496IMG 9499IMG 9503IMG 9504