1681968

Gamtos išteklių tausojimas, atliekų mažinimas ir jų rūšiavimo įpročiai Vakarų Europoje perduodami iš kartos į kartą ir yra tapę neatsiejama kiekvieno žmogaus gyvenimo dalimi. Nors Lietuvoje sukurtas tankus rūšiuojamų atliekų surinkimo tinklas, šalies gyventojų rūšiavimo įgūdžiai dar tik formuojasi. Atsižvelgiant į tai, 2017 m. pradžioje Grinkiškio J. Poderio gimnazijoje parengtas visuomenės aplinkosauginio švietimo projektas „Noriu gyventi švarioje aplinkoje“.  Įgyvendindami projektą, mokėme gimnazijos bendruomenės narius, kaip atpažinti atliekas ir teisingai jas rūšiuoti. Skatinome į visas veiklas aktyviai įsitraukti mokinių šeimas, skleidėme informaciją visiems miestelio gyventojams.

Projekto įgyvendinimo metu parengti informaciniai-kūrybiniai stendai apie atliekų susidarymą, rinkimą ir rūšiavimą. Jie eksponuoti mokyklos koridoriuje. Stendus įvertinusi komisija skyrė kiekvienai klasei taškus už problemos išdėstymą, kūrybiškumą ir meniškumą. Susumavus rezultatus paaiškėjo, jog surinkę 118 taškų geriausiai plakato kūrimo užduotį įvykdė 6 klasės mokiniai kartu su klasės vadove Nijole Grigorjeviene. Tuo pačiu dėkojame šiai matematikos mokytojai už atliekų rinkimo ir rūšiavimo savaitės organizavimą „Skaičiai mums pasakė“, kurios metu visi mokiniai tiek mokykloje, tiek savo namuose rūšiavo atliekas, jas svėrė. Matematikos mokytojos padėjo paruošti statistiką apie susidarančių atliekų kiekius.

Taip pat vykdytas stendo apipavidalinimo konkursas. Eskizo tema „Atliekų rūšiavimas“.  Šio konkurso nugalėtoja tapo Gabija Ugianskaitė, kuri kartu su Laura Bublyte ir Kamile Misevičiūte nutapė stendą, kuris buvo padovanotas Grinkiškio seniūnijai ir yra eksponuojamas Grinkiškio miestelio kultūros namų foje.

Vyko edukacinis renginys mokyklos bendruomenei „Mokomės rūšiuoti“. Dalyviams buvo pasiūlyta:

•    stebėti šokiruojančios dokumentinės juostos „Šiukšlės“ ištrauką su „Oskaro“ laimėtoju Jeremy Ironsu;
•    išklausyti trumpą paskaitą apie atliekų rūšiavimą;
•    dalyvauti praktinėse užduotyse ir mokytis rūšiuoti;
•    diskutuoti apie problemas, susijusias su atliekų atsiradimu ir jų rūšiavimu, bei bendrai ieškoti būdų, kaip šias problemas spręsti.

Vykdyta miestelio išnykusių kaimų parko teritorijos bei pušyno tvarkymo akcija, rinktos šiukšlės miško pakelėse kartu su III ir IV gimnazinių klasių mokiniais. Dėkojame jiems ir juos lydėjusioms mokytojoms Zitai Markevičienei bei Ritai Strelčiūnienei.

Didelio dėmesio sulaukė kūrybinės dirbtuvės „Rūšiuoju aš - rūšiuok ir tu“. 1-8 klasių mokiniai kūrė trumpus pasakojimus, pasakas, eilėraštukus apie atliekų rūšiavimą. Tada kiekvienas galėjo pasirinkti jam labiausiai patikusį kūrinį ir jį iliustruoti piešiniu. Įdomiausi darbai dalyvavo konkurse, kurio metu bus atrinkti tekstai su piešiniu ir sudėti į spalvinimo knygeles. Jas išleidome bendradarbiaudami su Šiaulių spaustuve. Į knygelę sudėta šių mokinių kūryba: Jokūbo Šegždos, Emilijos Stankutės, Kamilės Petravičiūtės, Rositos Tauraitės, Miglės Šlivinskaitės, Auksės Lavickaitės, Andrėjos Rudžianskaitės, Austėjos Jociūtės, Vikos Dutkinos, Kornelijos Žviedrytės, Evelinos Jacynaitės, Gabijos Dubinskaitės.

Organizuota išvyka į UAB „Specializuotas transportas“ bei pavojingų atliekų deginimo įmonę „Toksika“. Stebėjome, kaip rūšiuojamos iš gyventojų surinktos atliekos bei kaip organizuojamas darbas pavojingų atliekų deginimo įmonėje. Šios išvykos metu gavome ir dovanų - tai maži kartoniniai atliekų rūšiavimo konteineriai, kuriuos padovanojome kelioms mūsų miestelio įmonėms ir organizacijoms, kuriose, mūsų nuomone, dažnai lankosi gyventojai. Šie konteineriai atkreips dėmesį ir paskatins rūšiuoti.

2017 m. rugsėjo 22 d. mokyklos ir miestelio bendruomenė buvo pakviesta į baigiamąjį šio projekto renginį Grinkiškio centrinėje aikštėje. Jame buvo pristatytos atliktos veiklos ir pasiektas rezultatas.

Šventės dalyviai susipažino su judančia Žaliąja deklaracija, kurioje vaizduojami rūšiavimo konteineriai ir pažadas prisidėti prie atliekų rūšiavimo. Kiekvienas pasirašė už švarią aplinką ant šios deklaracijos. 109 parašai patvirtino pasiryžimą keisti savo aplinkai nepalankų elgesį į aplinką tausojantį.

Renginio metu padėkota ir įteikti padėkos raštai šioms įmonėms, parėmusioms mūsų projekto įgyvendinimą:

•    Grinkiškio seniūnijai už pagalbą ir palaikymą,
•    Grinkiškio kredito unijai už finansinę pagalbą ir palaikymą,
•    Romos Žalgevičienės įmonei už finansinę pagalbą ir palaikymą,
•    Tado Krapiko įmonei už finansinę pagalbą ir palaikymą.

Baigiamojo renginio šūkis „Rūšiuokime linksmai“, todėl niekas taip nenuteikė linksmai, smagiai ir kartu atsakingai veiklai kaip šokis, tad visi gimnazijos mokiniai ir mokytojai buvo pakviesti susivienyti šiai ir visoms kitoms mūsų bendruomenės veikloms šokio ritmu.

Projekto vadovė biologijos-chemijos mokytoja Rita Strelčiūnienė

22050576 1438096292905420 7436594 o22050666 1438096736238709 2015276887 o22050746 1438097499571966 1135556277 o